Reflekte Cam

 

Tentesol, Trakya Cam’ın Float hattındaki üretim sürecinde renksiz veya harmandan renkli camların üzerine çeşitli metal oksitlerin kaplanması ile elde edilen, pirolitik (sert) kaplamalı reflektif güneş kontrol camının markasıdır.
Kaplamanın mekanik ve kimyasal dayanımı yüksektir.
Gümüş, Yeşil ,Mavi,Füme ve Bronz renkleri mevcuttur.
Reflektif özelliği nedeniyle ışığın kuvvetli olduğu taraftan bakıldığında ayna etkisi yaratır. Örneğin gündüz saatlerinde içten dışa, gece ise tam tersine dıştan içe tek yönlü görüntü sağlar. Giydirme cepheli binalarda reflektif özelliği yardımıyla kolon, kiriş, parapet duvarı, asma tavan ve tesisat boşlukları gibi yapı unsurlarını gizleyerek görüntü bütünlüğü sağlar.
Kaplamalı yüzey içe (#2) veya dışa (#1) gelecek şekilde kullanılabilir. Kaplama dışta ise yansıma; içte ise renk ön plana çıkmaktadır.Güneş ısısı girişine koruma sağladığından soğutma giderlerinden tasarruf yapılmasını sağlar.
Kaplama dışa gelecek şekilde kullanıldığında, kirlenme reflektif yüzeylerde daha kolay fark edilecek ve hava kirliliği ile atmosferdeki toz miktarına bağlı olarak daha sık cam temizliği gerekebilecektir. Bu nedenle kaplamanın içe gelecek şekilde kullanılması tavsiye edilir.
Isıcam® yalıtım camı ünitesi bünyesinde renksiz düz cam veya ısı kontrol kaplamalı (low E) camlarla kullanılabilir.Temperlenebilir, bombelenebilir ve lamine yapılabilir.Kaplamalı yüzeye emaye boyalarla baskı yapılabilir.